Angående bortaresor

Det har framkommit en del kritik mot att vi inte arrangerade en resa till Varberg. Vi väljer här att i stora drag redovisa varför vi valde att inte ha en bortaresa.

Då vi hade resa till Jönköpingsmatchen i Borås valde fem personer att inte dyka upp vilket såklart innebär ett betydande tapp i pengar som är kännbart då vi beräknar biljettpriset till +/- 0. Att få in pengar från personer som har uteblivit har tidigare visat sig i stort sett omöjligt.

Då vi återkom till Landskrona och började rensa såg halva bussen rent ut sagt för djävlig ut. Öl, flaskor, papper och mat fanns i överflöd på golvet. Stolsryggarna var proppfulla med halvdruckna ölburkar och på några fönster satt klistermärken uppsatta.

Vi kan med största sannolikhet “se fram emot” en extra räkning för städning vilket i så fall kommer att vara första gången under alla dessa år.
Med anledning av detta kommer vi att förändra våra reseregler med målet att förhindra att våra medlemmar får stå för kostnader de inte är skyldiga till. Viktigaste förändringarna är att resorna i fortsättningen bara är för medlemmar i Black & White (enkelt att bli medlem och heller inte särskilt dyrt) samt att biljetter måste betalas i förskott.
Vi är såklart medvetna om vad detta kan innebära för våra resor i framtiden men vårt ansvar är i första hand gentemot våra medlemmar och i andra hand gentemot BoIS.

Styrelsen i Black & White

Mer Black & White
 • Nästa hemmamatch
  2018-08-10 kl 19:00
  BoIS - Degerfors
  Kommande bortamatch
  2018-08-19 kl 17:30
  HIF - BoIS
  Anmäl dig till resan
  Aug
  TiOnToFr
  3031
  1
  2
  3
  4
  5
  7
  8
  9
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  27
  28
  29
  30
  31
  12
  https://blacknwhite.nu/kalender.php
  (.ics för iCal, Google, outlook m.fl.)